مقایسه آزمون های TOEFL ، IELTS و PTE

امروزه داشتن یک مدرک معتبر برای سنجش میزان توانایی افراد در زبان انگلیسی، جزو الزامات پذیرش تحصیلی و یا کاری در خارج از کشور است. همچنین داشتن چنین مدرکی برای یافتن کار مناسب در داخل ایران نیز امتیاز بزرگی است.
چندین آزمون برای سنجش اطلاعات افراد در زبان انگلیسی وجود دارد که مشهورترین آنها آزمون IELTS، آزمون TOEFL و آزمون PTE است. برای آنکه بهترین انتخاب را از بین این آزمون ها داشته باشید، باید تفاوت آنها را با یکدیگر بدانید. در این مقاله می توانید مقایسه بین این سه آزمون را مشاهده کنید:

زمان برگزاری آزمون ها

آزمون آیلتس : ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه

آزمون تافل : ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه تا ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه

آزمون پیرسون : حدود ۳ ساعت

بازه نمرات آزمون ها

آزمون آیلتس : ۰ تا ۹

آزمون تافل : ۰ تا ۱۲۰

آزمون پیرسون :  ۱۰ تا ۹۰

نوع آزمون ها

آزمون آیلتس : کتبی

آزمون تافل : کامپیوتری

آزمون پیرسون : کامپیوتری

زمان اعتبار مدرک آزمون ها

آزمون آیلتس : ۲ سال

آزمون تافل : ۲ سال

آزمون پیرسون : ۲ سال

 

تفاوت بخش Listening در آزمون ها

هر سه آزمون IELTS و TOEFL و PTE ، شامل بخش گوش دادن یا Listening هستند که در آن توانایی شنیداری و درک مطلب از طریق شنیدن به زبان انگلیسی در فرد را می سنجند.

در آزمون آیلتس برای بخش شنیداری یا Listening، با ۱ مکالمه با موضوعات اجتماعی ساده، ۱ سخنرانی با همین قبیل موضوعات، ۲ مکالمه علمی و ۱ سخنرانی علمی روبرو هستید. پس از شنیدن آنها باید به پرسش هایی که از این مطالب طرح شده اند پاسخ دهید. مدت زمان در نظر گرفته شده برای بخش شنیداری آزمون آیلتس ۴۰ دقیقه است.

بخش Listening آزمون تافل، شامل شش فایل صوتی است که پس از گوش دادن به آن باید به سوال هایی در مورد آن پاسخ دهید. توصیه می کنیم برای آنکه بتوانید نمره خوبی از این بخش آزمون تافل بگیرید، سعی کنید همزمان با شنیدن فایل های صوتی از آنها نت برداری کنید. باید بدانید که سرعت مکالمه در این فایل های صوتی از سرعت مکالمه روزمره انگلیسی ها کمتر است. بنابراین زیاد نگران تند حرف زدن آنها نباشید. این فایل های صوتی شامل دو مکالمه و ۴ لکچر می باشند که مکالمه ها معمولا شامل موضوعاتی روزمره و لکچرها شامل موضوعاتی بسیار متنوع می باشند. زمان در نظر گرفته شده برای این بخش در آزمون تافل ۴۰ تا ۶۰ دقیقه است

و اما Listening آزمون پیرسون یا PTE… برای سنجش مهارت شنیداری در آزمون PTE، شما باید به ۸ فایل صوتی گوش کنید و به سوالات آن ها پاسخ دهید. موضوعات فایل های صوتی در آزمون پیرسون بیشتر موضوعات آکادمیک از قبیل علوم انسانی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی است. در نظر داشته باشید که در این آزمون، به جز مهارت شنیداری، مهارت های خواندن و نوشتن نیز در نظر گرفته می شود. بنابراین هنگام پاسخ دادن به سوالات این بخش در املای نوشتار خود و سایر نکات مربوط به خواندن و نوشتن نیز دقت کافی را داشته باشید. زمان در نظر گرفته شده برای این بخش در آزمون PTE نیز ۴۵ تا ۶۰ دقیقه می باشد.

compare Listening

تفاوت بخش Writing و Reading در آزمون ها

دو بخش دیگری که در هر سه آزمون دیده می شود، بخش های Writing و Reading است.

در آزمون آیلتس مهارت خواندن شما طی ۶۰ دقیقه و مهارت نوشتن نیز طی ۶۰ دقیقه دیگر سنجیده می شود. بخش خواندن در آیلتس دارای ۳ متن علمی است که پس از مطالعه آنها باید به سوالات مطرح شده از آن متون پاسخ دهید. بخش نوشتن نیز شامل جداول نمودارها و گراف هایی جهت مقایسه است.

آزمون تافل نیز برای بخش خواندن ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه و برای بخش نوشتن ۵۰ دقیقه زمان به شرکت کننده خواهد داد. بخش خواندن در آزمون تافل شامل ۴ تا ۶ متن علمی است که از آنها سوالاتی طرح شده است و شرکت کننده پس از خواندن متون باید به سوالات پاسخ دهد. بخش نوشتن تافل نیز به این صورت است که بعد از گوش دادن به متنی که برای شما گذاشته می‌شود باید درباره موضوع آن، یک خلاصه‌ و مقاله‌ای بنویسید.

در آزمون پیرسون یا PTE ، برای بخش خواندن ۳۰ تا ۴۰ دقیقه و برای بخش نوشتن نیز ۴۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. بخش خواندن یا Reading آزمون PTE شامل ۵ مقاله علمی است که پس از مطالعه آنها به سوالات مطرح شده پاسخ می دهید. در بخش Writing آزمون پیرسون نیز باید در مورد موضوع مطرح شده یک مقاله علمی نوشته شود.

compare reading and writing

تفاوت بخش Speaking در آزمون ها

برای آنکه اطلاعات شما از زبان انگلیسی به طور کامل سنجیده شود، بخشی تحت عنوان Speaking یا صحبت کردن نیز در هر سه آزمون وجود دارد.

بخش اسپیکیگ آزمون IELTS تنها ۱۵ دقیقه زمان می برد تا توانایی فرد در حرف زدن به زبان انگلیسی را بسنجد. در این ۱۵ دقیقه گفتگویی عادی و رو در رو با ممتحن آیلتس صورت می گیرد که در آن با پرسش سوالاتی متنوع ممتحن میزان اطلاعات فرد از زبان انگلیسی را می سنجد.

در آزمون تافل برای بخش صحبت کردن ۲۰ دقیقه فرصت دارید. برای سنجش توانایی شما در صحبت کردن، در آزمون تافل، یک سوال مطرح می شود و شما در پاسخ آن صحبت های خود را در کامپیوتر ضبط کرده و ارسال می کنید.

بخش Speaking آزمون پیرسون نیز مانند تافل روی سیستم کامپیوتر ضبط می شود و به مدت ۴۰ دقیقه فرصت دارید تا در مورد سوالاتی مانند معرفی خود، بلند خواندن از روی یک متن، شرح تصاویر و… صحبت کنید.

compare Speaking

پس از خواندن این مقاله، می توانید تصمیم بگیرید که کدام آزمون برای شما مناسب تر است. البته باید توجه داشته باشید که اگر قصد اپلای کردن در دانشگاه های خارج از کشور را دارید، مطمئن شوید که دانشگاه  مورد نظر کدام مدرک را می پذیرد. پس از انتخاب، برای پرداخت هزینه های ارزی لازم برای ثبت نام در آزمون می توانید از مستر کارت مجازی استفاده نمایید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید